Prečítajte si naše osobné príbehy a zážitky,
ktoré nás sprevádzajú aj v našom podnikaní.

Blog · 07. Júl 2022

V čom sa líši sypaný čaj od sáčkového?

Neviete sa rozhodnúť medzi sypaným a sáčkovým čajom ? Tu je pár výhod a nevýhod.

Častokrát si túto otázku kladieme tesne pred prípravou čaju pokiaľ máme na výber sypaný alebo sáčkový čaj. Jednoduchosť sáčkového čaju je neodškriepiteľná. Jedná sa o rýchly servis, ktorý nikoho nijakým spôsobom neočarí, iba v rýchlosti zahreje. Pritom servis kvalitných sypaných čajov ktoré sa dovážajú napr. zo Srí Lanky nie je až taký náročný, ako by si človek myslel. Preto sa v tomto článku dočítate o najväčších výhodách a nevýhodách sypaného a sáčkového čaju.

Príprava sypaného čaju je možno trošku náročnejšia a pre lenivého človeka takmer nemožná, ale v konečnom dôsledku doprajeme nášmu telu niečo neporovnateľne kvalitnejšie, ako je tomu pri sáčkovaom čaji. S existujúcimi špeciálnymi pomôckami akými sú čajové infúzery je príprava sypaného čaju veľmi jednoduchá a praktická.

Chutnosť sypaného čaju sa kvalitatívne líši od sáčkového čaju, vďaka tomu že sypaný čaj sa skladá z celistvých listov, prípadne väčších kúskov lístkov. Pokiaľ tieto čajové lístky majú dostatok času a priestoru, dokážu zo seba uvoľniť o dosť viac antioxidačných látok (a to hlavne v prípade zeleného a bieleho čaju) v porovnaní zo sáčkovým čajom, ktorý sa poväčšine skladá z čajového prachu ktorý svojou (ne)kvalitou nikoho neohúri. Čajové vrecúška vo štvorcovom alebo okrúhlom tvare nemajú dostatok miesta na správne vylúhovanie čaju. Sú jednorazové a vo väčšine prípadov obsahujú polypropylén, ktorý sa rozkladá v prírode celé roky a tým pádom je voči životnému prostrediu neprijateľný. V tom prípade si človek pomyslí..pokiaľ je niečo kvalitnejšie a zdraviu prospešnejšie, rozdiel v cene medzi sypaným a sáčkovým čajom musí byť obrovský. Opak je však pravdou. V hre je niekoľko faktorov.

Pri sypanom čaji stačí pár celistvých lístkov ktoré sa po zaliatí rozvinú, zväčšia sa a sú znovu lúhovateľné viackrát, čo sa pri sáčkovom čaji nedá povedať. Keďže sa čaj lúhuje viackrát cena za šálku sa automaticky znižuje. Preto každému doporučujem nakloniť sa na stranu sypaného čaju, v tejto rýchlej dobe na chvíľu spomaliť a vychutnať si skutočnú kvalitnú chuť čaju, ktorá vás nie len zahreje, ale aj o niečo pomôže vášmu telu a celkovému zdraviu.

Prajem vám príjemný čajový zážitok.


zn. Michal