Prečítajte si naše osobné príbehy a zážitky,
ktoré nás sprevádzajú aj v našom podnikaní.

Blog · 16. Október 2021

Prečo je dobré piť čaj aj v lete ?

Ak pijeme pre uhasenie smädu, tak rozhodne vždy vlažné alebo teplé nápoje. Studený nápoj nie sú naše bunky schopné vstrebať a tak si ich musí organizmus najskôr zahriať.


A to nás nielen nezbaví smädu, ale aj nás to stojí nejakú energiu. Sliznice v ústach, hrtane, žalúdku a čreve z toho nie sú nadšené - nútime ich makať inak, ako sú na to stavané.

Najdôležitejšie ale je, ako je nápoj pripravený pre príjem bunkou, zaberie to nejaký čas a za tú dobu sa náš organizmus môže dostať do vodného deficitu - dehydrovať.

Ak v lete pijete len studené nápoje a pijete ich veľa, asi sa čudujete prečo máte stále smäd - no teraz už viete prečo.

Oveľa lepšie ako s veľkým pohárom oroseného nápoja v horúčavach pochodíme s horúcimi nápojmi, ako je čaj, pretože jeho pitie účinne ochladí rozhorúčený organizmus. Chladený nápoj prináša úľavu len na pár minút, krátkodobo totiž vyvoláva príjemný pocit.


Kapiláry v koži sa zúžia, potenie sa zmierni a príjemný studený pocit preniká našim telom. Toto však trvá len niekoľko minút, potom sa vďaka poteniu zníži hladina tepla To vedie k zvýšeniu telesnej teploty, čo je škodlivé z pohľadu fungovania organizmu.

Ak sa v lete počas horúčavy alebo namáhavej činnosti napijeme teplej tekutiny, oklameme tým mozog: v skutočnosti je nutné oklamať zmyslové receptory, ktoré registrujú v ústach a v žalúdku zvýšené vnútorné teplo a v zápätí sa potné žľazy okamžite aktivujú. Tento proces ochladí preto, lebo počas 'umelo' vyvolaného potenia v priebehu niekoľkých minút sa organizmus zbaví väčšieho množstva tepla, než o koľko sa zvýšila telesná teplota v dôsledku horúceho nápoja - čaju. Toto teplo je veľká úľava pre organizmus: v skutočnosti je teplý nápoj, teda čaj skutočný letný osviežovač. Nie náhodou v púštnych krajinách pijú s obľubou v lete horúci čerstvo uvarený čaj.

Pozor však na jednu zásadu - používajte oblečenie ktoré nebráni poteniu vášho tela. 

 

zn. Michal