Miesto, odkiaľ čaj chutí najlepšie

Srí Lanka

Spoznajte miesta pôvodu
všetkých chutí našich čajov.
Vitajte v Kandy! V druhom najväčšom meste na Srí Lanke a v posvätnom meste budhistov, metropole srílanskej kultúry a sinhálských tradícií.

Mesto Kandy je známe najmä vďaka Chrámu Budhovho zubu, ktorá je najznámejšou svätyňou na Srí Lanke, v ktorej je uložená relikvia Budhovho zubu. Tento chrám bol postavený uprostred kráľovského paláca, ten však dnes pripomínajú už len okolité budovy.

Každý rok sa na prelome júla a augusta koná oslava posvätného Budhovho zubu nazývaná Esala Perehera o ktorej sa môžete dozvedieť viac informácií nižšie.

Jaskynné chrámy Dambulla

Dambulla je mesto asi 150 km od hlavného mesta Kolombo a je známe najväčším a najzachovalejším komplexom jaskynných chrámov na celej Srí Lanke.

Jeho história siaha až do 1. storočia pred n. l. a v roku 1991 bol zaradený do zoznamu UNESCO. Nad širokým vstupným schodiskom sedí majestátna zlatá socha Budhu, ktorá však bola postavená až v roku 2000.

Celý jaskynný komplex pozostáva z piatich hlavných jaskýň a sedemdesiatich malých jaskýň v skale, ktoré sú navzájom prepojené chodbami. Tieto jaskyne obsahujú obrovskú zbierku srílanskej budhistickej umeleckej tvorby, vrátane sôch svätých a rôznych nástenných malieb. Zaujímavosťou sú aj obrazy a sochy, ktoré rozprávajú príbehy z Budhovho života. Ďalšími predmetmi sú aj sochy viacerých kráľov, bohov a bohýň Srí Lanky.

Celý tento komplex je posvätné miesto pre budhistických pútnikov zo všetkých kútov sveta.

Sloní sirotinec Pinnawala

Pinnawala sa nachádza na pol ceste medzi hlavným mestom Kolombo a starobylím kráľovským mestom Kandy.

Sloní sirotinec vznikol v roku 1975 v blízkosti rieky Maha Oya na ochranu a starostlivosť siedmych osirelých slonov nájdených v džungli Srí Lanky.

Postupom času sa sirotinec rozrastal a teraz sa v ňom každoročne rodia nové a nové mláďatá. Nejde teda len o sirotinec pre malé sloníčatá, ale taktiež pre dospelé slony, ktoré utrpeli nejaké zranenie, prekonaly chorobu, alebo by už za normálnych okolností vo voľnej prírode nedokázali prežiť.

Vznikom sirotinca Pinawala zároveň vzniklo najväčšie stádo slonov, v ktorom žije približne 90 slonov.

V Pinnawala sirotinci navštevníci môžu vidieť slony zblízka, dokonca môžu kŕmiť sloníčatá z fľašky a najväčším zážitkom je pravidelné kúpanie slonov v rieke.

Posvätná skala Sigiriya

Sigiriya je najväčšie archeologické nálezisko a nachádza sa medzi dvoma mestami Dambulla a Habarane. Obrovská štvorcová skala nazývaná aj ako Levia skala bola v roku 1982 zapísaná do zoznamu dedičstva UNESCO. Skala je vysoká približne 200 m a pri ceste na jej vrchol treba zdolať asi 1250 schodov.

Sigirya je skala vytvorená z magmy vyhasnutej sopky a dostala pomenovanie podľa veľkej sochy leva, z ktorej sa zachovali len jeho majestátne laby. Na vrchole skaly sa nachádzajú pozostatky palácového komplexu vybudovaného v 5. storočí. Palác vybudoval kráľ Kasyapa, ktorý v krajine kruto vládol 18 rokov. Legenda hovorí, že sa sem uchýlil po vražde svojho otca a pokuse zavraždiť aj svojho brata, pretože sa bál jeho pomsty. A preto nakoniec aj spáchal samovraždu. Toto miesto slúžilo aj ako budhistický kláštor a horská pustovňa. Nálezy dokazujú, že tu existoval čulý spoločenský, mestský a náboženský život.

Hlavný vchod sa nachádza v severnej časti skaly so spomínanou sochou leva. Západná strana skaly bola celá pokrytá freskami, na ktorých sú zobrazené nahé ženy. Dodnes sa ich zachovalo len osemnásť a tieto fresky oslavujú ženskú krásu a majú historický význam.

Levia skala bola obľubenou turistickou atrakciou už v dávnej minulosti, čo je známe vďaka Zrkadlovej stene, ktorá je pomaľovaná nápismi a básňami, ktoré tu po sebe zachovali návštevníci zo 7. až 13. storočia. Dnes je písanie na steny prísne zakázané.

Taktiež sa na tejto skale Sigiriya nachádzajú aj záhrady, ktoré sú rozdelené na tri časti: Vodné záhrady, Záhrady kameňov a Terasovité záhrady. Tieto záhrady patria medzi najstaršie upravené záhrady na svete.

Tradiční rybári

Jeden z najznámejších symbolov Srí Lanky sú tradiční rybári na drevených koloch. Rybárske remeslo v dávnej minulosti živilo celú rodinu a dedilo sa z otca na syna.

Dnes je tento tradičný spôsob rybolovu však už len turistickou atrakciou a preto na drevených paliciach už nenájdete sedieť tradičných rybárov, ale iba hercov, ktorí však im zverenú úlohu zvládajú veľmi presvedčivo.

Vitajte v Nuwara Eliya! V malom Anglicku na Srí Lanke a iba 180 km vzdialenom od hlavného mesta Kolomba.

Prečo malé Anglicko? pretože má oveľa chladnejšiu klímu oproti pobrežným oblastiam Srí Lanky. 

Priemerná ročná teplota je tu len 16 °C a počas zimných mesiacov sa môže v noci objaviť aj mráz, čo je pre túto krajinu dosť netradičné. Nuwara Eliya nemá len klasické britské počasie, ale aj architektúru budov z koloniálnych čias.

Práve vďaka chladnejšiemu podnebiu má čajovník najideálnejšie podmienky a preto sa tu produkujú tie najkvalitnejšie čaje na celom ostrove. Kopce v Nuwara Eliya sú pokryté zelenými čajovníkovými plantážami.

Tradičný vlak a The Nine Arch Bridge

Deväť oblúkový most, známy aj ako “Most v oblakoch” sa nachádza medzi železničnými stanicami Ella a Demodara. Výstavba mostu sa datuje pred viac ako 100 rokmi, postavený len z kameňa a cementu bez akéhokoľvek spevňovacieho železa, či betónu. Obrovské oblúky tvoria zakrivenú cestu, ktorá spája dve hory. Celková dĺžka mostu činí 91 m.

Most bol uvedený do prevádzky v roku 1921 pod britskou vládou. Stavba mosta sa pripisuje miestnemu cejlonskému staviteľovi P. K. Appuhamimu po konzultácii s britskými inžiniermi.

Je jedným z technických zázrakov 20. storočia.

Čajové polia a zberačky čaju

Srí Lanka sa vyznačuje najmä tým, že tropické počasie jej umožňuje kontinuálnu celoročnú úrodu čaju. Miestne čajové polia, z ktorých pochádza aj náš čaj, sa na Srí Lanke nachádzajú na vyššie položených miestach, v strede krajiny. Tam sa pestovaniu čaju darí najlepšie vďaka vhodným klimatickým podmienkam.

Na zber čaju sa nepoužíva mechanizácia, ale zbiera sa výhradne ručne ortodoxným spôsobom a s citom tamilskými zberačkami. Tamilské ženy na srílanských čajových plantážach sú pôvodom z južnej Indie.

V minulosti, keď sa na Srí Lanke ešte pestovala káva, práca pre nich bola len sezónna a tamilské robotníčky migrovali. Ale vďaka tomu, že čaj sa zbiera celoročne, zberačky tu zostali žiť a tak vznikla populácia plantážnych Tamilčanov, ktorých potomkovia pracujú na čajových poliach doteraz.

Trhanie lístkov je namáhavá záležitosť, treba rozoznávať staré a mladé koncové lístky. Skúsené zberačky denne nazbierajú aj 30 kg čerstvého čaju.

Ambuluwawa temple

Známa špirálovitá veža o výške 48 m sa nachádza na vrchole Ambuluwawa, vzdialená asi 8-10 km od mesta Gampola. Je to známe multináboženské centrum, predstavuje komplex rozmanitosti kultúry a náboženstva, čo poukazuje na dokonalú harmóniu a jednotu medzi miestnymi obyvateľmi od úplného začiatku.

Preto je to pútne miesto nie len pre miestnych Budhistov, ale pre každného, bez ohľadu na to, aké náboženstvo vyznáva.

Vstup je umožnený všetkým návštevníkom podľa pravidiel bez obuvi, ale toto pravidlo nie je nutné pre turistov. Výjsť na vrchol veže je dobrodružstvo, pretože naň vedie úzke točité schodisko, na ktorom sa musia turisti vzájomne opatrne vyhýbať. Avšak výhľad z veže na vodné kamenné parky s rybníkmi, okolité hory a kopce je naozaj nádherný.

Ambuluwawa je prezývaná aj ako budhistický chrám, v ktorého blízkosti sa nacháza veľká záhrada s malým hinduistickým chrámom, muslimskou mešitou aj kresťanským kostolom. Najmä aj z tohto dôvodu ľudia všetkých náboženstiev navštevujú túto horu a označujú ju za symbol harmonie a jednoty na Srí Lanke.

Čajové plantáže, ktoré sa nachádzajú v meste Nuwara Eliya nie sú jedinou výnimočnosťou tohto mesta.

Blízko Nuwara Eliya sa nachádza botanická záhrada Hakgala, ktorá je jednou z piatich botanických záhrad na Srí Lanke a zároveň druhá najväčšia. Je výnimočná najmä tým, že sa tu pestuje chinín, ktorý je potrebný v boji proti malárii. 

Taktiež je neďaleko tohto mesta skrytý nádherný vodopád Bomburuella Waterfall. Pohľad na túto scenériu zelene a vodopádu je ako nebo na zemi. 

Z mesta Nuwara Eliya sa dá dostať aj na veľmi známe pútnické miesto Srí Pada, alebo inak pomenovaná Adamova hora. Na vrchole hory je priehlbina v tvare ľudskej nohy a preto je pútnickym miestom nie len pre miestnych, ale aj pre mnohých turistov rôznych vierovyznaní.

Hovorí sa, že aj sám Budha chodieval na túto horu a že odtlačok nohy je jeho. Kresťania a moslimovia zase veria, že ide o odtlačok nohy Adama, hinduisti, že patrí Šivovi. Hora je vysoká 2 243 m a je tak druhou najvyššou horou na ostrove.

Esala Perehera

Duchovná slávnosť v meste Kandy, ktorá uctieva relikviu Budhovo zubu a je najväščím sviatkom na Srí Lanke. Koná sa pravidelne každý rok na prelome júla a augusta, trvá 15 dní a končí sa splnom mesiaca. 

Každý deň festivalu je bohatý na vystúpenia kandyjských tanečníkov, hudobníkov a akrobatov s ohňom v sprievode slonov.

Najkrajší je posledný deň osláv, kedy v sprievode vystupuje viac ako 1000 účinkujúcich a 100 slonov. Vrchol slávnosti je prechod najvyzdobenejšieho slona s relikviou Budhovho zubu v zlatej schránke cez celé mesto Kandy.

Je to nezabudnuteľný zážitok plný energie ako náš čierny čaj a užijú si ho nielen veriaci, ale určite aj turisti pre ktorých táto spomienka bude najkrajším suvenírom zo Srí Lanky na celý život.

Kontaktné informácie

Potrebujete sa
s nami spojiť?

+421 902 656 326  |  +421 951 015 754